Our network

Boys State Hockey: Section Playoff Scores & Schedules | News

Title (Max 100 Characters)

Boys State Hockey: Section Playoff Scores & Schedules
News

Recent scores and upcoming games for the Boys State Hockey Playoffs:


SECTION 1AA
All games at Rochester Recreation Center, Rochester
  Semifinal  Lakeville North 5, Farmington 2
  Semifinal  Lakeville South 3, Rochester Mayo 2
  Final  (1) Lakeville North 6, (3) Lakeville South 3

SECTION 2AA
Final at Mariucci Arena, U of M
  Semifinal  Edina 5, Bloomington Jefferson 4
  Semifinal  Burnsville 2, Prior Lake 1
  Final  (1) Edina 3, (3) Burnsville 2

SECTION 3AA
All games at State Fair Coliseum
  Semifinal  Eagan 5, East Ridge 2
  Semifinal  Eastview 4, Apple Valley 0
  Final  (3) Eastview 4, (1) Eagan 1

SECTION 4AA
All Games at State Fair Coliseum
  Semifinal  Hill-Murray 6, Stillwater 2               
  Semifinal  White Bear Lake 3, Roseville 2               
  Final  (1) Hill-Murray 1, (2) White Bear Lake 0

SECTION 5AA     
Semifinals and Final at State Fair Coliseum
  Semifinal  Champlin Park 5, Blaine 4
  Semifinal  Centennial 4, Maple Grove 1 
 
  Final  (2) Centennial 4, (4) Champlin Park 2 

SECTION 6AA
Final at Mariucci Arena, U of M
  Semifinal  Benilde-St Margarets 5, Eden Prairie 3
  Semifinal  Wayzata 5, Minnetonka 1
  Final  (3) Wayzata 5, (1) Benilde-St Margarets 2

SECTION 7AA
All games at Amsoil Arena, Duluth
  Semifinal  Duluth East 3, Cloquet 0
  Semifinal  Grand Rapids 2, Elk River 1 (2OT)
  Final  (1) Duluth East 4, (2) Grand Rapids 3

SECTION 8AA
Semifinals at High Seed, Final site TBD
  Semifinal  Moorhead 5, Bemidji 1
  Semifinal  Brainerd 4, Roseau 3
  Final  (1) Moorhead 2, (2) Brainerd 0

SECTION 1A
All games at Rochester Recreation Center, Rochester
  Semifinal  Rochester Lourdes 5, Northfield 4
  Semifinal  Mankato West 4, New Prague 2
  Final  (1) Rochester Lourdes 6, (2) Mankato West 1  

SECTION 2A
All games at Parade Ice Garden, Minneapolis
  Semifinal  Delano/Rockford 5, Blake 1 
  Semifinal  Breck 11, Providence Academy 1                
  Final  (1) Breck 6, (3) Delano/Rockford 2

SECTION 3A
All games at Gustavus Adolphus, St. Peter
  Semifinal  Marshall 5, Luverne 3
  Semifinal  Hutchinson 3, New Ulm 2
  Final  (4) Marshall 3, (6) Hutchinson 2(OT)

SECTION 4A
All games at Aldrich Arena, Maplewood
  Semifinal  St Thomas Academy 7, Chisago Lakes 0   
  Semifinal  Totino-Grace 5, Mahtomedi 2                      
  Final  (1) St Thomas Academy 3, (3) Totino-Grace 0

                     
SECTION 5A
Semifinals at High Seed, Final at Ice Forum, Champlin Park
  Semifinal  Hermantown 9, Rogers 0
  Semifinal  St Cloud Cathedral 7, Princeton 2
  Final  (1) Hermantown 4 vs (2) St Cloud Cathedral 1    

SECTION 6A
All games at Municipal Athletic Complex, St Cloud
  Semifinal  Little Falls 3, Alexandria 2
  Semifinal  St Cloud Apollo 7, Fergus Falls 2
  Final  (2) St Cloud Apollo 6, (1) Little Falls 3

SECTION 7A
Final at Amsoil Arena, Duluth
  Semifinal  Duluth Denfeld 2, International Falls 0
  Semifinal  Duluth Marshall 3, Hibbing 2
  Final  (2) Duluth Marshall 3,
(1) Duluth Denfeld 2             

SECTION 8A
All games at East Grand Forks Civic Center, E. Grand Forks
  Semifinal  East Grand Forks 4, Crookston 1
  Semifinal  Warroad 1, Thief River Falls 0
  Final  (1) East Grand Forks 2, (3) Warroad 1

News

Greater Minnesota Deals

Greater Minnesota Businesses